picture

Jak často filtrovat bazén

  • ico
  • blog
  • Příspěvek: Jak často filtrovat bazén

22.3.2022

picture

Léto se blíží mílovými kroky a s ním i jedna z neoblíbenějších forem relaxace během horkých dní – osvěžující koupele v bazénu. Ať už se teprve chystáte k jeho pořízení, nebo už jeden máte, je dobré vědět, jak si poradit s filtrováním, aby voda zůstávala čistá a nemusela se měnit častěji, než je nutné.

Jakou filtraci vybrat?

Aby byla voda ve vašem bazénu v co nejlepším stavu, je třeba ji udržovat pomocí bazénové chemie. Čistotu vody dále zajišťují dva druhy filtrace: písková nebo kartušová. Písková filtrace funguje na přírodním principu čistění vody přes pískovou křemičitou náplň, ve které se zachytí i drobné nečistoty, čistá voda se naopak vrátí zpět do bazénu. V závislosti na výkonu pískové filtrace k ní lze připojit další bazénové příslušenství, například vysavač, UV lampu nebo solární ohřev.

Tato forma filtrace je ekonomická i ekologická, náplň se mění jednou za rok až dva, navíc při jejím používání snížíte množství užívané bazénové chemie. Při výběru pískové filtrace je třeba dbát na výkon, tedy na to, kolik m3 vody je schopná přefiltrovat během hodiny.

Kartušová filtrace funguje na principu čerpadla a kartušové vložky. Veškeré nečistoty z vody jsou zachycovány papírovým válcem. Pořízení tohoto druhu filtrace vyjde levněji, jeho údržba je však náročnější. Filtr je třeba několikrát týdně proplachovat, čímž kartušovou vložku postupně opotřebujete a budete ji proto muset během sezóny vyměnit hned několikrát. Kartušovou filtraci se vyplatí pořídit u menších bazénů do velikosti 8 m3.

Kdy zapínat filtraci?

Obecně platí, že čím teplejší vodu v bazénu máte a čím častěji se v něm koupete, tím častěji byste měli vaši filtraci zapínat. Nejnižší doporučovaná frekvence je filtrování dvakrát denně, pokud ale v bazénu trávíte s rodinou celé dny a teplota vody šplhá nad třicet stupňů, měli byste ještě alespoň jeden cyklus během dne přidat. V tomto případě je optimum filtrování jednou každých pět nebo šest hodin. Abyste nemuseli na vypínání a zapínání filtrace pořád myslet, pořiďte si pro tyto účely časovač, který se o pravidelnost filtrace postará za vás. Ale pozor, filtrace může být zapnutá pouze v prázdném bazénu, nikdy uprostřed vodních radovánek.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného druhu filtrace, ideálním výkonem nebo údržbou? Neváhejte se obrátit na naše profesionály.