picture

Jak vybrat filtraci k bazénu?

  • ico
  • blog
  • Příspěvek: Jak vybrat filtraci k bazénu?

28.9.2023

picture

Pokud se chystáte ponořit do světa bazénů, nepochybně přemýšlíte o čistotě ve vaší osvěžující oáze. Kvalitní filtrační jednotka je v udržování křišťálově čisté vody nezbytným prvkem. Pojďme se tedy podívat na to, jak vybrat ten správný filtrační systém, abyste mohli užívat chvíle pohody v průzračné vodě.

Kartušové a pískové filtrace

Kartušové filtry jsou malé a skvěle se hodí k menším bazénům a vířivkám. Snadno je nainstalujete a ani údržba není náročná. Kartuše se ale musí pravidelně měnit a celý systém je nepoužitelný pro větší bazény.

Pokud hledáte filtr, který zvládne velké bazény, pískové filtry jsou ideální volbou. Jsou schopny vyčistit velké objemy vody a zvládnout i větší kontaminaci. Písek ve filtru efektivně zachytává nečistoty, a pro jeho čištění stačí provést zpětné propláchnutí. Krom peněz a času s ním ušetříte taky za bazénovou chemii – při správném provozu je její spotřeba minimální. Díky silnému výkonu můžete k pískové filtraci připojit i další příslušenství, jako bazénový vysavač, skimmer aj.

Výkon filtračního čerpadla a jeho umístění

Za prvé zvažte výkon filtračního čerpadla. Ten musí odpovídat objemu vašeho bazénu, aby byl schopen ho rychle a efektivně přefiltrovat. Zlatým pravidlem je, že filtrace by měla být schopna vyčistit celý objem bazénu za 5 až 7 hodin. V letní sezóně, kdy je bazén intenzivněji využíván, by měla být filtrace schopna pracovat ještě rychleji. Potřebný výkon tedy spočítáte tak, že objem bazénu v m3 vydělíme ideální dobou celého procesu. Výsledkem je číslo v m3, které odpovídá ideálnímu výkonu. Například 35 m3/5 hodin = 7 m3 potřebného výkonu.

S tím souvisí i faktor umístění filtrace vzhledem k bazénu. Přemýšlejte o filtraci jako o srdci bazénu. Čím blíže k bazénu, tím lépe. Pokud je vzdálenost mezi bazénem a filtrem více než 10 metrů, doporučuje se investovat do výkonějšího čerpadla. Dlouhé vedení může způsobit úbytek tlaku a snížení účinnosti filtrace. A nechcete přece, aby se vaše filtrace loudala, když čekáte na čistou vodu v bazénu.

Velká filtrační nádoba

Vyberte si dostatečně velkou filtrační nádobu. Její objem by měl odpovídat výkonu filtračního čerpadla. Tím zajistíte, že filtrace bude efektivní a nebudete muset pravidelně řešit přeplněnou nádobu.

Pokud správně vyberete filtrační jednotku a dobře ji nastavíte, přinese vám spoustu radosti z koupání v čisté osvěžující vodě. V případě, že byste s čímkoliv kolem výběru filtrace potřebovali pomoci, neváhejte se obrátit na tým našich odborníků! Se vším vám rádi a ochotně pomůžeme.